FOTO
KONTAKT

Ročník 2007

Würth Partr Rally Vsetín 2007 - A7 / 1. místo

Hořkou příchuť měl poslední podnik tak zvaného „středního mistráku,“ Würth Partr Rally Vsetín, pro královéhradeckou posádku Karel Pohner – Jan Husák, kteří přijeli do Vsetína bojovat o třetí příčku ve skupině „A“ s Jiřím Vlčkem a Zdeňkem Jůrkou.

Ačkoliv favoritem duelu na suchu by byl spíše nesrovnatelně "nadupaný" Peugeot S1600, plánovali kluci s černou hondou důstojný útok. Na mokru se totiž výhody výkonějšího apeciálu S1600 smazávají. Nepochopitelný krok však přišel ze strany pořadatelů, když přidělili těmto posádkám startovní čísla 25 a 40. Karel podal žádost o posunutí ve startovním poli, kterou doložil výsledky z posledních dvou soutěžích (13. absolutně v Pelhřimově i ve Vyškově), ale jejich prosba byla ignorována a posádka „á sedmičkového“ Civiku se musela prokousávat pořadím ze zadních pozic.

Následky byly dle očekávání, hned v průběhu první RZ dojela na vrstvě čerstvě napadaného sněhu černá honda vůz startující před ní a více než minutová ztráta na „karkulku“ Jirky Vlčka rozhodla závod. Zbytek pátečních RZ už Karel s Honzou odkroužili a zvažovali smysl této soutěže. Sobotní zkrácení soutěže z osmi na čtyři rychlostní zkoušky, plus zpráva o definitivním zrušení Labské rally už bylo tragikomedii a definitivním koncem nadějí na 3. pozici hradecké posádky ve skupině A.

„Startovní listina nerespektovala dosažené výsledky a necitlivě hendikepovala jednotlivé posádky ve skupinách. Náhlé změny počasí tyto chyby ještě násobily. Hned v první RZ napadlo během několika minut 4 cm zmrzlého sněhu. Pouhým srovnáním časů RZ1 a například první RZ v sobotu (RZ8) je zřejmé, že kalamita se odehrála kolem startovního čísla cca 36. Druhá polovina startovního pole jela na sněhu a to se projevilo v dosahovaných časech,“ smutní Karel a dodává: „Poslední čtyři sobotní RZ jsme jeli už jen pro radost a nevadili už ani hodiny ani krátký výlet mimo trať v obou průjezdech Vesníkem, hořká příchuť ze Vsetína v nás však zůstane.“

Konečné pořadí – sezona 2007:

Absolutně - 20. místo
Ve skupině A – 4. místo
Ve třídě A/7 – 1. místo

Böttcher Rally Vyškov 2007 - A7 / 1. místo

Mokrý víkend přivítal v okolí Vyškova více jak sedm desítek přihlášených posádek, na které čekalo třináct měřených testů o celkové délce 131 kilometrů. Právě do Vyškova přijížděla královéhradecká dvojice Karel Pohner – Jan Husák s hlavním cílem, kterým bylo zajištění titulu ve třídě A/7 a to už dvě soutěže před koncem letošní sezony.

Počasí všem posádkám už před startem zkomplikovalo volbu pneumatik a tak se občas jednalo loterii, vždyť nalézt optimální řešení pro střídání suchého asfaltu s blátem a kalužemi vody by byl takřka nadlidský výkon. „V sobotu jsme nechali prořezat Matadory, které jsme původně chtěli vyřadit a byli jsme s nimi velmi spokojeni,“ komentuje nakonec správnou volbu Karel.

Jediným souputníkem ve třídě A/7 byl téměř tradičně Přemysl Šebesta se svým bratrem Michalem, který od prvních kilometrů sekundoval s Escortem RS 2000 královéhradecké dvojici. Celá soutěž probíhala na jedničku a Karel s Honzou neustále posouvali svůj „Type-R“ vpřed pořadím.

První a vlastně jediný problém přišel před posledními průjezdy, tedy jedenáctou, dvanáctou a třináctou rychlostní zkouškou. „V předposledním kole byl náš vůz těžce ovladatelný a do posledních tří rychlostních zkoušek jsme už jeli s vědomím, že máme utržený levý přední tlumič. Zejména na rychlých přímých úsecích se zvlněným asfaltem, které byly ještě lemovány alejemi stromů, bylo udržení vozu na silnici spíše hrdinstvím,“ popisuje problém Karel Pohner.

Tento problém hrál nejvíce do karet dvojici Jiří Vlček – Zdeněk Jůrka, kteří byli po jedenácté rychlostní zkoušce necelých třicet sekund za Karlem a Honzou. „Jiří Vlček a Zdeněk Jůrka s Peugeotem 206 S1600 se za námi pustili do stíhací jízdy o 3. pozici v celkovém pořadí skupiny A. Svoji svou ztrátu samozřejmě stahovali, ale s vypětím všech sil se nám nakonec podařilo před nimi udržet o pouhých 2,4 sekundy a vybojovat si tím cenné třetí místo ve skupině A. Tímto výsledkem jsme si zatím obhájili 3. pozici v tabulce sk. A za Janem Kopeckým a Josefem Petákem.“

Posádka černé Hondy Civic Type-R si také připisuje body za druhé místo v Matador Cupu. Za zmínku také stojí, že Karel s Honzou opět nenašli přemožitele ve třídě N3 kam vlastně jejich vůz svou homologací patří. Soutěž se nakonec povedla a posádka Motor Teamu Macek si přiváží z okolí Vyškova titul šampiónů ve třídě A/7 pro rok 2007 s předstihem dvou soutěží.

Cebia Rally Pelhřimov - Memoriál Tomáše Vojtěcha (MČR) - A7 / 1. místo

71 posádek odstartovalo do třetího podniku v rámci mistrovství České republiky v rally. Páteční 4 večerní RZ (rychlostní zkoušky) jsme absolvovali bez větších problémů. Auto fungovalo výborně a náš aktuálně „odbržděný“ motor se sériovým výkonem 200 k měl příjemný průběh výkonu.

Druhý den jsme plánovali zrychlit, ale v druhém kole jsme se pořádně zapotili. Prasknul nám výfuk (svody) a vzhledem k tomu, že náš intercom stěží stačí na komunikaci s tichým chodem, z navigace bylo slyšet každé třetí slovo. To však Honza skvěle nahradil mohutnou ruční gestikulací v zorném poli řidiče. Motor samozřejmě ztratil výkon a řadou chyb způsobených jízdou na oči k tomu přibyly jedny hodiny a následně „rozhozená“ geometrie. Díky skvělým mechanikům se podařilo svody opravit, na nesymetrickou geometrii jsme si zvykli a jeli dál.

Z výsledku jsme měli tentokrát velkou radost, kromě poháru za 1. místo v naší třídě jsme si přivezli pohár za 3. místo ve skupině A. Byli jsme také třetí nejrychlejší posádkou absolutně mezi vozy s pohonem jedné nápravy (z 56 posádek) a získali jsme cenné body za 2. místo v Matador Cupu, kde jsme aktuálně první.

První místo ve skupině A obsadil Peták Josef / Joska Libor s Renault Clio S1600. Jan Kopecký a Filip Schovánek startovali tentokrát ve Švédsku na MS v rally, kde bohužel havarovali a soutěž nemohli dokončit . Přesto v průběžném pořadí MČR v rally vedou skupinu A.

Agrotec Iveco Rallye Hustopeče (MČR) - A7 / 1. místo

foto

foto

foto

Do druhé letošní soutěže MČR odstartovalo 75 posádek. V pátek 20. jsme opatrně odstartovali do noční etapy rally, po které jsme byli druzí ve třídě (chybělo 7s) a ve skupině „A“ 10. (v polovině startovního pole). Druhý den jsme zrychlili. Zlobilo nás sice auto, ale jsme stále ve fázi ladění a tak jsme mu to nemohli mít ani za zlé. Ve třídě jsme už po 5.RZ byli 1. a ve skupině jsme střídavě dosahovali 4.-5. časů v jednotlivých RZ. Soutěž byla velmi náročná pro techniku, proto jsme mnoho úseků radši tzv. prodali, než abychom zničili vůz.

Upevnili jsme si tedy druhým letošním vítězství první pozici ve třídě A7 a 3. místo v Matador Cupu nám po 2. pozici z Valašky přidá další body.

Ve skupině A jsme skončili na 5. místě. První místo v „Ačkách“ opět obsadil Jan Kopecký s Filipem Schovánkem, kteří byli v absolutním pořadí předstiženi pouze WRCčkem Leoše Flídra.

Doufáme, že se nám podaří dát auto do provozuschopného stavu do Labské rally v květnu. Z finančních důvodů zatím neplánujeme navýšení výkonu ani na úroveň N. Snižujeme tím opotřebení a zátěž vozu a v součastné situaci k tomu není ani důvod. Ve 160 kg, které nám navážili na přejímce nad minimální limit, můžeme také v budoucnu hledat velké rezervy.

Valašská Rallye (MČR) - A7 / 1. místo

foto

foto

foto

Ještě s rozestavěným vozem Honda Civic TypeR jsme dorazili na Valašsko na XXVI. Valašskou rally 2007, která se jela v terminu 6. - 7. dubna jako úvodní podnik šestidílného seriálu Mistrovství České republiky v rally 2007. Protože jsme neměli prakticky čas se s autem seznámit ani ho vyzkoušet, brali jsme tento závod jako první test nás i vozu a rozhodně jsme neměli ambice na jakékoliv umístění. V Hondě máme sériovou řídicí jednotku i motor, což nás připravuje cca o 40 koní. Ačkoliv jsme v roce 2006 získali titul v MČR ve sprintrally v N1, letos nám připadalo, že začínáme s novým vozem opět od nuly. 15 minut před startem jsme objevili vadu na zadní pružině a jedinou nadějí byla výměna za pružiny tvrdší, které jsme měli připraveny k vyzkoušení. Bohužel čas byl pouze na výměnu jedné strany a tak jsme odstartovali s prvním handicapem. Hluk uvnitř vozu byl však natolik silný, že náš starý intercom nestíhal a z navigace bylo slyšet každé druhé slovo. V 1 kole noční etapy nám nefungovala přídavná světla a bez nich jsme toho moc neviděli. K tomu všemu jsme v takovém ani podobném voze nikdy neseděli a od řazení až po samosvor bylo pro nás vše nové. Celkově jsme z první noční etapy byli doslova vyplašeni a jen jsme se modlili, abychom auto dovezli do cíle celé.

Druhý den jsme postupně dolaďovali vůz i sebe a ke konci už jsme si začali rozumět a odpovídali tomu i časy. V poslední 11 RZ se nám dokonce podařilo dosáhnout 3. času ve skupině A. Celkové páté místo ve skupině A, kterou suverénně vyhrál Jan Kopecký, bylo pro nás příjemným překvapením a velký pohár za 1. místo v naší třídě do 2 litrů byl odměnou za překážky, které jsme nakonec překonali. Nyní nás čeká 2. závod, ve kterém bychom rádi získali dostatek zkušeností, abychom v květnu při Labské rally vyhrávali ne jenom svoji třídu, ale potrápili i silnější vozy české rallyové špičky.